DLACZEGO TAK DUŻO NARZEKAMY?
- admin
- 4 sierpnia, 2022


Badania pokazują również, że większość dorosłych ludzi narzeka raz na minutę w trakcie typowej rozmowy. Dzieci narzekają dużo mniej!

Narzekanie, chociaż pozwala chwilowo poczuć się lepiej, negatywnie wpływa na nasz mózg, a tym samym jego pracę i zdrowie.
Według badań naukowców z Uniwersytetu Stanforda narzekanie zmniejsza hipokamp – część mózgu odpowiedzialną m.in. za inteligencję, pamięć i relacje z innymi ludźmi.


Dlatego właśnie NIE ZWRACA WIĘKSZEJ UWAGI na DOBRE DOŚWIADCZENIA (mózg nie zwraca na nie większej uwagi), A JEST RZEPEM DLA WSZYSTKIEGO CO ZŁE I NEGATYWNE. 

Dlatego też w serwisach informacyjnych przeważają negatywne informacje, a reklamy zaczynają się od ponurych obrazów – one przyciągają naszą uwagę dużo bardziej niż pozytywy.
Jeżeli chcesz cieszyć się dobrym samopoczuciem i zdrowiem, naeuronaukowcy zalecają odwrócić tę tendencję i codziennie szukać pozytywności.


Zwracanie uwagi na pozytywność rodzi
wdzięczność, która pozwala łatwo i szybko powstrzymać się od narzekania.

Postawa wdzięczności jest proaktywna, co oznacza, że powinniśmy aktywnie szukać tego, za co możemy być wdzięczni. W ten sposób mamy możliwość wywierania sami na siebie korzystnego wpływu. 


Takie zachowanie redukuje poziom kortyzolu – hormonu stresu, który wydziela się, kiedy narzekamy.
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornii, którzy badali „postawę wdzięczności”, zauważyli
znaczną poprawę nastrojów i wzrost energii u osób, które codziennie pielęgnowały poczucie wdzięczności.

Wdzięczność wyłącza również alarmowe tryby mózgu gadziego i przełącza mózg na korowy tryb działania!

Pielęgnowanie wdzięczności to bardzo praktyczne podejście.

Za wszystkie pozytywne rzeczy, które są wokół nas. Na świecie dzieje się dużo więcej dobrych rzeczy niż złych. Jest więcej dobrych, pomocnych, serdecznych ludzi niż złoczyńców.

Teraz zadanie dla Ciebie.
Znajdź przynajmniej trzy rzeczy do każdego podpunktu:
– co dobrego dzieje się w twoim otoczeniu (praca, dom, szkoła)?
– co dobrego dzieje się w Polsce?
– co dobrego dzieje się na świecie?

Żeby przeżywać w życiu dobre emocje i żeby ludzie czuli się z nami dobrze, naukowcy zajmujący się badaniem mózgu zalecają pielęgnować w sercu pozytywność i wynikającą z niej wdzięczność tak jak
roślinę – podlewać ją regularnie i wystawiać na działanie światła.

My również do tego zachęcamy 
