DLACZEGO TAK DUŻO NARZEKAMY?

🙁 Dorośli uśmiechają się dużo mniej niż dzieci.
Badania pokazują również, że większość dorosłych ludzi narzeka raz na minutę w trakcie typowej rozmowy. Dzieci narzekają dużo mniej!
🔵 CENA NARZEKANIA
Narzekanie, chociaż pozwala chwilowo poczuć się lepiej, negatywnie wpływa na nasz mózg, a tym samym jego pracę i zdrowie.
Według badań naukowców z Uniwersytetu Stanforda narzekanie zmniejsza hipokamp – część mózgu odpowiedzialną m.in. za inteligencję, pamięć i relacje z innymi ludźmi.
🔵 DLACZEGO TAK DUŻO NARZEKAMY?
🧠 Nasz mózg ewolucyjnie jest przygotowany do szukania niebezpieczeństw.
Dlatego właśnie NIE ZWRACA WIĘKSZEJ UWAGI na DOBRE DOŚWIADCZENIA (mózg nie zwraca na nie większej uwagi), A JEST RZEPEM DLA WSZYSTKIEGO CO ZŁE I NEGATYWNE. 👎
Dlatego też w serwisach informacyjnych przeważają negatywne informacje, a reklamy zaczynają się od ponurych obrazów – one przyciągają naszą uwagę dużo bardziej niż pozytywy.
Jeżeli chcesz cieszyć się dobrym samopoczuciem i zdrowiem, naeuronaukowcy zalecają odwrócić tę tendencję i codziennie szukać pozytywności.
🤔 Dlaczego warto to robić?
🔵 WDZIĘCZNOŚĆ STOPUJE NARZEKANIE
Zwracanie uwagi na pozytywność rodzi 🙏 wdzięczność, która pozwala łatwo i szybko powstrzymać się od narzekania.
Postawa wdzięczności jest proaktywna, co oznacza, że powinniśmy aktywnie szukać tego, za co możemy być wdzięczni. W ten sposób mamy możliwość wywierania sami na siebie korzystnego wpływu. 👍
🔵 LEPSZY NASTRÓJ I WIĘCEJ ENERGII
Takie zachowanie redukuje poziom kortyzolu – hormonu stresu, który wydziela się, kiedy narzekamy.
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornii, którzy badali „postawę wdzięczności”, zauważyli 📈 znaczną poprawę nastrojów i wzrost energii u osób, które codziennie pielęgnowały poczucie wdzięczności.
Wdzięczność wyłącza również alarmowe tryby mózgu gadziego i przełącza mózg na korowy tryb działania!
🙂 Dzięki temu poprawia się nastrój i mamy więcej energii.
Pielęgnowanie wdzięczności to bardzo praktyczne podejście.
🔵 ZA CO MOŻEMY BYĆ WDZIĘCZNI?
Za wszystkie pozytywne rzeczy, które są wokół nas. Na świecie dzieje się dużo więcej dobrych rzeczy niż złych. Jest więcej dobrych, pomocnych, serdecznych ludzi niż złoczyńców.
🔵 CO DOBREGO SIĘ DZIEJE SIĘ…
Teraz zadanie dla Ciebie.
Znajdź przynajmniej trzy rzeczy do każdego podpunktu:
– co dobrego dzieje się w twoim otoczeniu (praca, dom, szkoła)?
– co dobrego dzieje się w Polsce?
– co dobrego dzieje się na świecie?
🙏 Daj nam znać w komentarzu jak się poczułaś/eś, kiedy zauważyłaś/eś to wszystko?
Żeby przeżywać w życiu dobre emocje i żeby ludzie czuli się z nami dobrze, naukowcy zajmujący się badaniem mózgu zalecają pielęgnować w sercu pozytywność i wynikającą z niej wdzięczność tak jak 🌱roślinę – podlewać ją regularnie i wystawiać na działanie światła.
My również do tego zachęcamy 😉