Mogę się zmienić !
- admin
- 5 października, 2021
MOGĘ SIĘ ZMIENIĆ, to jedno z najważniejszych przekonań na temat siebie, które powinno mieć Twoje dziecko!
Poznajcie tę historię:
Naukowcy rozdali uczniom dość łatwe testy logiczne, które dzieci z chęcią rozwiązały i dobrze się przy tym bawiły.
Kiedy po chwili, tym samym dzieciom rozdano testy ciut za trudne na ich wiek, wyraźnie zarysowały się dwie postawy.
Jak sądzicie – jak zareagowały dzieci?
Były dzieci, które szybko zniechęcały się i wracały do testów łatwiejszych, bądź zupełnie traciły zainteresowanie rozwiązywaniem zadań.
Porażka sprawiała, że szybko podawały się i wyraźnie cierpiały.
Byli jednak i tacy uczniowie, którzy cieszyli się, że mogą się czegoś nowego nauczyć i konsekwentnie brali testy trudniejsze do rozwiązania.
Porażka zdawała się motywować ich do większego wysiłku.
Co sprawiało, że dzieci w tak różny sposób reagowały na porażkę?
Badania wykazały, że różnica tkwiła w nastawieniu do siebie samych, swoich cech i możliwości.
Wszyscy mamy jakieś wyobrażenia na swój temat. Wyobrażenia twoje o sobie, wywierają olbrzymi wpływ na Ciebie i mogą zdecydować o tym czy staniesz się tym, kim chcesz i czy osiągniesz w dorosłym życiu to, co ma dla ciebie wartość.
Dzieci opisane powyżej jako pierwsze, miały nastawienie stałe, to znaczy podświadomie wierzyły, że ich cechy, w tym również ich inteligencja są ustalone raz na zawsze – człowiek może być albo mądry – albo głupi, a porażka wskazuje na to drugie (już taki jestem).
Dlatego kiedy nie potrafiły rozwiązać trudnego testu poddawały się i zawsze kiedy miały wybór, wybierały testy łatwe i unikały wyzwań.
Czy rozwiązując łatwe testy uczyły się czegoś?
Drugie dzieci nosiły w sobie nastawienie rozwojowe.
Podświadomie wiedziały, że wszystkie cechy, w tym również sprawność intelektualną, można rozwijać przez pracę i zastosowanie odpowiedniej strategii. I to właśnie robiły – rozwiązywały trudne testy i stawały się mądrzejsze.
Wyznawcy teorii stałości inteligencji, przypisują porażki intelektualne brakowi zdolności (taki już jestem), w związku z tym na własne porażki reagują bezradnością i wycofaniem.
Natomiast osoby przekonane o zmienności atrybutów intelektualnych są nastawione na rozwój, dlatego też w przypadku porażki zmieniają strategię działania i zachowują poczucie własnej wartości.
Carol Dweck, która odkryła i opisała te dwa rodzaje nastawień i ich konsekwencje, pisze w swojej książce „Nowa psychologia motywacji”:
„To niesamowite, że tylko jedno przekonanie, że mogę zmienić swój charakter i intelekt, daje dzieciom upodobanie do wyzwań, wiarę w znaczenie wysiłku, elastyczność w obliczu niepowodzeń, i bardziej kreatywne osiągnięcia.”
Dweck w swoich badaniach udowodniła, że zmiennościowcy są w stanie poprawiać swoje oceny i osiągnięcia. Co więcej, okazało się, że dzieci, mogą „przełączyć się” z poglądów stałych na adoptujące i w efekcie poprawić swoje stopnie i ogólne funkcjonowanie w życiu!
Kiedy dzieci zmieniają swoje nastawienie do siebie, nagle zaczynają osiągać rzeczy, w które wcześniej nie wierzyły.
W ciągu jednego roku, klasa przedszkolna z Harlemu w Nowym Jorku zdobyła 95 % w Ogólnokrajowym Egzaminie Sprawdzającym. Wielu z nich nie potrafiło trzymać ołówka w dłoni, gdy przyszli do szkoły.
W ciągu jednego roku, uczniowie czwartej klasy na południowym Bronxie, wszyscy jednocześnie stali się najlepszymi czwartoklasistami stanu Nowy Jork w stanowym teście z matematyki.
W ciągu roku, uczniowie ze szkoły w rezerwacie Indian odbili się od dna, aż na szczyt okręgowego rankingu, a okręg obejmował bogate osiedla Seattle. Więc indiańskie dzieciaki pokonały swoich microsoftowych rówieśników.
Stało się tak dlatego, że dzieci te otrzymywały od dorosłych komunikaty rozwojowe i ich pojęcie wysiłku i trudności zostały zredefiniowane. Wcześniej, wysiłek i trudność powodowały zniechęcenie.
Teraz dzieci te wiedzą, że wysiłek i trudności sprawiają, że ich neurony tworzą nowe, silniejsze połączenia a one stają się mądrzejsze.
To sprawia, że nie unikają trudnych wyzwań i w efekcie rozwijają się.
Nastawienie rozwojowe to cenny dar. Osoby o tym nastawieniu są bardziej wytrwałe w dążeniu do celu i częściej osiągają to, co jest dla nich wartościowe w życiu.
Rozwojowość jest jedną z 9 Diamentowych Cech Sukcesu.
A Ty, w co wierzysz? Możesz się zmienić czy już taki/taka jesteś?