Jak rozwinąć korę przedczołową?

Co możesz zrobić, by jak najlepiej kształtować korę przedczołową swojego dziecka i swoją?
1️⃣ Ambitne wyzwania intelektualne
Badania na tomografie komputerowym pokazały, że u dzieci, które myślą nad złożonymi problemami matematyczno–logicznymi, zwiększa się napływ krwi do kory przedczołowej, co powoduje rozwój naczyń krwionośnych i tym samym lepsze dotlenienie i odżywienie mózgu. W konsekwencji obszar ten regularnie rozwija się i coraz lepiej funkcjonuje!
🧠 Zauważono również, że wśród ludzi z wyższym wykształceniem, występowanie chorób degeneracyjnych mózgu jest mniejsze. Oznacza to, że brak wyzwań sprawia, że połączenia neuronowe ubożeją.
Według badań profesor Edyty Gruszczyk–Kolczyńskiej, niektóre dzieci tracą uzdolnienia matematyczne już w trakcie ośmiu pierwszych miesięcy nauki w pierwszej klasie. Uważa się, że dzieje się tak dlatego, że uczone są matematyki pasywnie i mało ambitnie.
Liczenie w zakresie od 1 do 20 na pewno nie rozwinie talentu matematycznego pierwszoklasisty!
2️⃣ Biegłe czytanie
Jeżeli poprosimy, żeby pokazano nam trójkę najzdolniejszych uczniów w szkole, to okaże się, że wszyscy bardzo sprawnie czytają. Czytanie rozwija mózg, a jakość tego rozwoju zależy również od metod, którymi uczymy dzieci czytania.
📖 Udowodniono, że najsprawniej czytające osoby nauczyły się czytać jeszcze przed pójściem do szkoły. Zazwyczaj metody szkolne, polegające na składaniu literek, nie przynoszą oczekiwanych efektów, a dla dzieci są zwyczajnie nieatrakcyjne.
Warto zainteresować się alternatywnymi metodami nauki czytania, które lepiej, szybciej i w atmosferze radości rozwijają tę umiejętność u dzieci.
3️⃣ Nauka języków obcych
Nauka języków to bardzo ważny krok do rozwoju mózgu każdego człowieka, nie tylko dziecka. Neurobiolodzy uważają, że języków obcych powinniśmy uczyć się do końca życia, aby zachować przez całe życie dobrą kondycję umysłową. 🇬🇧
4️⃣ Uprawianie sportu
Podwyższone tętno w wyniku intensywnego wysiłku sprawia, że mózg jest lepiej ukrwiony, oczyszczony z wolnych rodników i odżywiony. Wpływa to na kondycję i jakość jego pracy.
Wiele badań przeprowadzonych wśród dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów jednoznacznie wykazało, że ruch bardzo korzystnie wpływa na możliwości poznawcze badanych osób. Od siebie bardzo polecamy wspólne wycieczki rowerowe! 🚴‍♀🚴
🥎 Ale mogą to być nawet proste ćwiczenia w domu: skakanie na skakance, joga dostosowana do możliwości dziecka lub podbijanie piłeczki pingpongowej 🙂
5️⃣ Uprawianie sztuki
Sztuka to również domena kory przedczołowej. Wśród naukowców dwa razy więcej osób uprawia jakiś rodzaj sztuki niż wśród reszty społeczeństwa. Wśród Noblistów, ludzi tworzących sztukę na wysokim poziomie, jest aż trzy razy więcej! Tworzenie sztuki rozwija wyobraźnię, zdolności językowe i matematyczne.
🎨 Wpływ sztuki na rozwój mózgu jest odpowiedzią na pytanie, dlaczego dzieci, które posługują się nielinearnym systemem notowania (mapami myśli) i technikami pamięciowymi, które wymagają używania wyobraźni i wizualizacji, lepiej zapamiętują to, czego się uczą.
W 1999 roku, gdy ważnym systemom komputerowym groziła „pluskwa milenijna”, wiele programów wymagało aktualizacji i przeprogramowania. Kiedy na rynku pracy w tym czasie zabrakło programistów, kilka dużych korporacji zatrudniło bezrobotnych… muzyków!
Zaobserwowano, że artyści szybko i bez trudu uczą się języków programowania. 🖥️
❌ Co obniża jakość działania mózgu?
🎮 pasywna rozrywka związana z oglądaniem TV i grami komputerowymi;
😩 mało ambitne wyzwania intelektualne i artystyczne;
🥵 stres;
🦥 brak ruchu;
🍟 złe odżywianie (jedzenie wysokokaloryczne <o wysokim indeksie glikemicznym>, przetworzone i nasycone tłuszczami trans, nie tylko nie odżywia mózgu, ale wręcz go uszkadza. Słowa dr. Paula Claytona „czas przestać jeść i zacząć się odżywiać”, mają szczególne znaczenie w przypadku dzieci).
W takim razie… Do dzieła! 🤩
Koniecznie podzielcie się z nami w komentarzu, z których powyższych sposobów korzystacie! 💬
A jeżeli chcesz zobaczyć jakich sposobów na rozwój kory przedczołowej używamy na naszych zajęciach to koniecznie sprawdź harmonogram wrześniowych Dni Otwartych w Akademii Nauki i zapisz się na bezpłatne lekcje pokazowe dla dzieci. Link