Dlaczego warto być szczęśliwą osobą?

Szczęście to pewien stan wewnętrzny. To umiejętność wewnętrznego cieszenia się swoim życiem nawet wtedy, kiedy na zewnątrz panuje chaos.
📊 50% szczęścia jest determinowane przez nasze geny – czyli dziedziczymy od naszych przodków pewien temperament, cechy, które tworzą bazowy poziom szczęścia. 😃
📊 10% szczęścia dają nam okoliczności zewnętrzne – dobra ocena w szkole, poczucie atrakcyjności, wartościowy prezent. 🎁 Zazwyczaj szczęście warunkowane zewnętrznymi czynnikami jest krótkotrwałe i dlatego badacze uważają, że oczekiwanie, że dzięki tym czynnikom staniemy się szczęśliwsi, jest błędem. ❌
📊 40% pochodzi z celowego działania. To, co myślimy i robimy, odpowiada za 40% szczęścia w naszym życiu. Tu istnieje największy potencjał do zmiany. Możemy dosłownie zaprogramować 🧠 mózg na odczuwanie szczęścia, a nasze działania mogą wręcz zmienić ekspresję 🧬 genów i dodatkowo spotęgować ten efekt.
Osoby szczęśliwe:
👉 przeżywają więcej przyjemnych emocji,
👉 lepiej radzą sobie z trudnymi emocjami i sytuacjami,
👉 szybciej dochodzą do równowagi wewnętrznej po porażce,
👉 czerpią więcej radości i mają więcej satysfakcji z tego co robią,
👉 tworzą bardziej harmonijne związki i relacje,
👉 osiągają lepsze rezultaty w tym co robią.
Dlatego warto być osobą szczęśliwą!
Dzięki wiedzy o 🧠 mózgu możemy zmieniać jego „oprogramowanie” i zorientować go na odczuwanie szczęścia! Jednym z bazowych czynników przyczyniających się do większego odczuwania szczęścia jest – poczucie własnej wartości. 📑 Badania pokazują, że większość 👨 dorosłych ludzi narzeka raz na minutę w trakcie typowej rozmowy. 👧 Dzieci narzekają dużo mniej!
Narzekanie zaś, chociaż pozwala chwilowo poczuć się lepiej, negatywnie wpływa na nasz mózg, a tym samym jego pracę i zdrowie. 😔 Według badań naukowców z Uniwersytetu Stanforda narzekanie zmniejsza hipokamp – część 🧠 mózgu odpowiedzialną m.in. za inteligencję, pamięć i relacje z innymi ludźmi.
😄 Na szczęście jest sposób, który pozwala łatwo i szybko powstrzymać się od narzekania. Należy kultywować w sobie postawę wdzięczności. 🤗
Takie zachowanie 📉 redukuje poziom kortyzolu – hormonu stresu, który wydziela się, kiedy narzekamy. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornii, którzy badali „postawę wdzięczności”, zauważyli znaczną poprawę nastrojów i wzrost energii 🥳 u osób, które codziennie pielęgnowały poczucie wdzięczności. 🤗
Wdzięczność przyczynia się również do wzrostu poczucia 😎 własnej wartości, czyli rozwija bazowy czynnik szczęścia w naszym życiu!
🥰 Bądźmy w takim razie wdzięczni, pamiętajmy, ze cały czas jesteśmy wartościowymi osobami i cieszmy się 😄 szczęściem w życiu!
Miłego dnia! 💛❤️