Dlaczego GRA staje się ważniejsza niż SZKOŁA?

🧠 Jest w naszym mózgu pewien specjalny ośrodek – > Ośrodek przyjemności = nagrody.
Kiedy zrobimy coś, co sprawia nam radość i zadowolenie, w tej części mózgu wydziela się ✨ DOPAMINA.
W rzeczywistości mamy dwa układy dopaminowe w mózgu.
Pierwszy z nich, to UKŁAD DOPAMINOWY PRAGNIENIA.
Bierze początek w polu brzusznym nakrywki i kończy się w ciele migdałowatym, więc jest to układ limbiczny, ssaczy obszar naszego mózgu. Dopamina tego układu dopomina (😁) się nagród i stymulacji, jednak jest to układ, który ciężko nasycić lub zaspokoić.
🐁 Wytłumaczymy Ci to na przykładzie badania, które przeprowadzono na szczurach
Do mózgu szczurów, na których przeprowadzano ten eksperyment, podłączono elektrody stymulujące układ nagrody w ich mózgach. Kiedy szczury naciskały specjalną dźwignię w swojej klatce, delikatny prąd stymulował mózg i wyzwalał dopaminową przyjemność.
Co zaczęły robić szczury?
👉 Naciskały dźwignię bez przerwy – przestały być zainteresowane jedzeniem, nawet wtedy, kiedy były już wycieńczone z głodu. Nie mogły zaprzestać autostymulacji.
Taką moc ma nadmiernie stymulowany układ nagrody w naszych mózgach.
🔻 JEŻELI COŚ NADMIERNIE STYMULUJE UKŁAD DOPAMINOWY W NASZYM MÓZGU, MA WŁAŚCIWOŚCI UZALEŻNIAJĄCE.
Powiedzmy, że nasz układ dopaminowy co jakiś czas wydziela dopaminę. Przyjmijmy, że ma to miejsce mniej więcej od 3 do 5 razy na minutę. Taka dawka dopaminy sprawia, że mamy dobre samopoczucie i normalną motywację do pracy.
Ale nadmierna stymulacja używkami układu dopaminowego sprawia, że wyrzutów dopaminy w mózgu jest coraz więcej, co w efekcie prowadzi do tego, że dziecko, które kończy godzinną sesję grania, ma podwójnie podniesiony poziom tego hormonu w mózgu.
Sztucznie podniesiony poziom dopaminy, i co za tym idzie, chęć dalszego nagradzania się sprawia, że niektórzy mają problem z oderwaniem się od gier, filmów, seriali czy niezdrowych 🍟 przekąsek, dokładnie tak jak wyżej wspomniane szczury.
🥴 PRZESTYMULOWANE DZIECI SIĘ NUDZĄ
Dlaczego dziecko, które ma „szlaban” na komputer często nie może znaleźć sobie zajęcia i zgłasza, że się nudzi? Zazwyczaj jest to spowodowane tym, że po nadmiernej stymulacji układu nagrody, normalna podaż dopaminy jest niewystarczająca. Brak superstymulacji sprawia wręcz ból i cierpienie 😞
Wtedy, przyjmowanie superstymulantów nie jest po to, żeby dać przyjemność, ale po to, żeby ograniczyć ból i emocjonalny dyskomfort.
🔻 DLACZEGO GRA STAJE SIĘ WAŻNIEJSZA NIŻ SZKOŁA?
Dla osoby, która znalazła się w dopaminowej pętli, czynnik wywołujący dopaminowy haj staje się najważniejszy. Ważniejszy od pracy, rodziny, szkoły.
🤔 Dlaczego?
Ma to uzasadnienie ewolucyjne.
Dopamina pomagała naszym przodkom przetrwać w niesprzyjających warunkach. Nasi prapradziadowie, kiedy wyruszyli z równiny Serengeti w poszukiwaniu nowych zasobów – nieustannie znajdowali się w nowym otoczeniu i w nowych sytuacjach.
Gdy znaleźli coś, co było ważne do przeżycia, np. źródło czystej wody czy krzak ze smacznymi 🍎owocami itp., w ich mózgach następował wyrzut dopaminy, który sprawiał, że nasz praprzodek lepiej zapamiętywał to, co mogło być w przyszłości ważne dla przeżycia.
🧠 Dlatego nasz mózg, traktuje źródło wyrzutu dopaminy, jako coś bardzo ważnego dla nas, kluczowego wręcz dla naszego przetrwania.
Problemem dziś jest to, że współczesne źródła, stymulujące ośrodki nagrody w naszych mózgach, kluczowe do przetrwania nie są…
Dlatego pętle dopaminowe są tak niebezpieczne, bo superstymulanty, źródła stymulacji dopaminy, stają się ważniejsze od lekcji, relacji czy więzi rodzinnych!
🔻 SUPERSTYMULANTY – BLOKERY PRACY KORY PRZEDCZOŁOWEJ
Niestety wielkie koncerny nauczyły się sztucznie pobudzać ośrodek nagrody w naszych mózgach i w ten sposób sprawiać, że uzależniamy się od rzeczy dla nas szkodliwych.
Superstymulanty sprawiają, że dzieci i dorośli, wpadają w tak zwaną pętlę dopaminową.
☹️ Superstymulanty:
– dają fałszywie wywołaną przyjemność, która wyłącza korę przedczołową i uzależnia;
– sprawiają, że dzieci, nie mogą rozwijać swojej inteligencji, kreatywności i prawdziwej radości w życiu.
🛑 Dlatego też nazywa się je BLOKERAMI PRACY MÓZGU 🛑
Nie wszystko co rozpoczyna się od SUPER, jest takie w rzeczywistości…
Sprawdź Harmonogram Dni Otwartych w Akademii Nauk! Zapisz się na bezpłatną lekcję pokazową i zobacz jak nasi wykwalifikowani szkoleniowcy sprawiają, że Wasze dzieci chcą się uczyć!
Harmonogram zajęć pokazowych wraz z formularzem zgłoszeniowym 👇