fbpx

Liczą się tylko… fakty

 

Kiedy dostrzegamy u kogoś pewne pozytywne FAKTY/PRAWDY
i zwracamy na nie jego uwagę, uwolnienie od negatywnych przekonań, może nastąpić bardzo szybko.
Dziecko natychmiast doświadcza wzrostu autentycznego zaufania
do siebie, pojawia się odprężenie i radość, kiedy dostrzegamy jego rzeczywiste zalety i potwierdzamy to faktami.

Na zajęciach w Akademii Nauki dzieci wykonują dużo ćwiczeń rozwijających intelekt, pamięć. Wiele z tych ćwiczeń daje bardzo szybkie efekty, inne wymagają dłuższego wysiłku.
Do ćwiczeń, które dają bardzo szybko widoczne efekty, należy trening sumowania kości (jest to ćwiczenie, które bardzo wspomaga rozwój koncentracji, uwagi i intelektu dziecka, pomaga podczas nauki czytania). W momencie, kiedy dziecko dostrzega, że robi postępy
(a każdy może zobaczyć efekty już po kilku minutach ćwiczeń), trener zwraca uwagę dziecka na ten FAKT i mówi do dziecka „Idzie Ci coraz lepiej, bo masz mądry, inteligentny, uczący się mózg”.

Możemy zauważyć, że kiedy dzieci coraz bardziej zaczynają autentycznie ufać sobie, mają najczęściej dużą motywację też do ćwiczeń,
które wymagają więcej czasu i cierpliwości. W Akademii Nauki dzieci uczą się sprawnie czytać i zapamiętywać, bo są INTELIGENTNE
I MĄDRE. 
Tu każde dziecko może doświadczyć, że ma mądry i inteligentny mózg…

Zwracanie uwagi na FAKTY działa w każdym przypadku. Kiedyś prowadziłam seminarium dla nauczycielek z zakresu pamięci i technik pamięciowych. Na wstępie zapytałam, dlaczego chciały akurat taki temat warsztatów? W odpowiedzi usłyszałam, jak to źle jest z ich pamięcią, że jest dobra, ale krótka itp.
Zapytałam:

 • Dlaczego nie macie szacunku do własnej pamięci?
  Jeżeli przez cały czas wierzysz, że twoja pamięć jest zła
  i zawodna, to jak się czujesz? 
  Niezbyt dobrze, prawda?
 • Zgadza się – odpowiedziały.
 • Czy jednak naprawdę jest z Twoją pamięcią aż tak źle?
  Zobacz, ile rzeczy wiesz, jaka potężna baza informacji
  jest w Twojej głowie… Czy możesz uświadomić sobie, że masz w swojej pamięci ogromne ilości wiedzy – to jest fakt! Kiedy to sobie uświadamiasz, co czujesz?
 • Ulgę, większe odprężenie i zaufanie. Gdybym tak postrzegała siebie na studiach, w liceum, bardziej ufałabym sobie, łatwiej byłoby mi się uczyć – usłyszałam w odpowiedzi.

Później zaczęliśmy trening. Przez kilka godzin poznawaliśmy techniki pamięciowe i nauczycielki doświadczały niezwykłych możliwości swojej pamięci.