Akademia Nauki dla ukraińskich dzieci

Ukraińska miniszkoła w akademii

Efektywna nauka – Mądre Dziecko

Ефективне навчання – розумна дитина

Bezpłatna świetlica

Безкоштовна загальна кімната

Język ukraiński + Literatura ukraińska + Historia Ukrainy

Українська мова + Українська література + Історія України

7 marca uruchomiliśmy w Akademii Nauki bezpłatną „miniszkołę” dla ukraińskich dzieci – miejsce, w którym daliśmy dzieciom odrobinę codzienności, wsparcia w nauce i efektywnie spędzonego czasu, a wszystko w oprawie języka ukraińskiego.
Daliśmy pracę czterem Paniom, które przyjechały z Ukrainy, a na co dzień zajmowały się nauczaniem dzieci. Panie Lilia, Alla i Vika są pedagogami, a Luba nauczycielem matematyki i fizyki.
Zapewniliśmy dzieciom:
– zorganizowane zajęcia od poniedziałku do piątku, w godzinach 8-16,
– pomoc w nauce w języku ukraińskim dla dzieci klas 1-9 szkoły podstawowej,
– przestrzeń do nauki zdalnej;
– wsparcie psychologiczne dla dzieci i młodzieży w języku ukraińskim,
– zajęcia z robotyki,
– naukę języka polskiego,
– naukę języka angielskiego,
– poczucie bezpieczeństwa, a na to składa się chociażby prosta rutyna związana z obowiązkiem szkolnym,
– czas spędzony z rówieśnikami z Ukrainy,
A co najważniejsze, było ciepło, miło i efektywnie, by było im wszystkim raźniej.

Wraz z nadejściem 1 września zmienia się w niewielkim stopniu formuła działań Ukraińskiej Akademii Nauki.
Wojna trwa, a wraz z biegiem czasu zmienia się zapotrzebowanie na pomoc dzieciom. Działania, które przedsięwzięliśmy na początku marca w zakresie organizacji ukraińskiej mini szkoły okazały się niezwykle trafioną pomocą, bowiem przez prawie trzy miesiące stworzyliśmy miejsce przypominające codzienność życia w Ukrainie. Rówieśnicy, nauczyciele, zajęty czas nauką i atrakcjami, a wszystko w oprawie języka ukraińskiego. Wdzięczność mam i uśmiech dzieci są tego czystym dowodem. W wakacje działamy nadal. Organizujemy półkolonie, prowadzimy świetlicę. Liczba chętnych dzieci od początku podjęcia naszej inicjatywy nawet przez moment nie osłabła.
Wracając do meritum. Wypracowaliśmy nową koncepcję pracy od września, która jest adekwatna do potrzeb na tym etapie czasu trwania wojny.
Mianowicie od września w ramach oferty darmowej proponujemy następujące działania:
– świetlica dla dzieci ukraińskich w wieku 6-14 lat, czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-15:00,
– przestrzeń do cichej nauki dla uczniów, którzy będą uczestniczyli w zajęciach online w swoich szkołach w Ukrainie wraz z nauczycielem opiekującym się dziećmi, kontrolującym obecność na zajęciach oraz pomagającym rozwiązywać bieżące problemy. Ta inicjatywa ma na celu wyeliminowanie wszystkich złych nawyków, które są pokłosiem nauki zdalnej.
– zajęcia wyrównawcze prowadzone w języku ukraińskim dla uczniów, którzy pójdą do polskich szkół w celu wyrównywania szans edukacyjnych spowodowanych barierami językowymi (głównie matematyka, ale także inne – w zależności od zgłaszanych potrzeb).
Zaznaczę, że nie jestem w stanie określić, jak długo jeszcze podołamy samodzielnie finansować to przedsięwzięcie, póki co działamy ♥️
Co więcej, mimo najszczerszych chęci nie jesteśmy wstanie przyjąć wszystkich potrzebujących 😥, bowiem brakuje nam funduszy 😔
W dalszym ciągu działamy bez systemowego wsparcia finansowego.
Przypominam, że pieniądze zbieramy przez założoną w celu pomocy naszym dzieciom Fundacja Ukraińska Akademia Nauki. Poniżej numer konta:
50 9511 0000 0052 9153 2000 0010
Jedyna zmiana, jaką zachodzi w naszym dotychczasowym działaniu, dotyczy prowadzenia stacjonarnych lekcji w mini szkole, którą założyliśmy. Na tym etapie uważam, że dzieci których mamy postanowiły osiąść się na stałe w Polsce, powinny posłać swoje pociechy do polskich szkół. Akademia Nauki nie jest szkołą podstawową. Jej celem było, aby w pierwszych miesiącach zadbać o zaspokojenie podstawowych potrzeb: bezpieczeństwa, komfortu psychicznego dzieci, chcieliśmy stworzyć przestrzeń wspólną dla ukraińskich dzieci. A teraz jest czas, by pójść dalej. Podstawową przesłanką do tej zmiany jest fakt, że o ile w okresie od marca do wakacji kwestie promocji ukraińskich dzieci do następnej klasy nie były do końca jasne, o tyle obecnie sprawa może wyglądać inaczej. Powtórzę, że my nie jesteśmy szkołą podstawową. Nie możemy promować dzieci do wyższej klasy.
Te dzieci, które z różnych względów psychologicznych nie są gotowe na pójście do polskiej szkoły, a mają możliwość nauki zdalnej z Ukrainy, mogą w niej uczestniczyć przebywając jednocześnie z ukraińskimi rówieśnikami w Akademii. Wtedy obowiązek promocji spoczywa na ukraińskiej szkole, a my możemy skoncentrować się na zaspokajaniu potrzeb społecznych i psychologicznych.
Jak wiecie, jesteśmy cały czas w kontakcie z mamami naszych ukraińskich podopiecznych. W porozumieniu z nimi wypracowaliśmy też nową koncepcję. Formułę, której potrzebę zgłosiły ukraińskie mamy. Będzie to oferta płatna, a jej zakres będzie realizowany w języku ukraińskim i dotyczyć będzie następujących obszarów:
– język ukraiński i historia Ukrainy – te dwa przedmioty mają pomóc uczniom ukraińskim w wyrównaniu zaległości z ich rodzimych szkół, wojna kiedyś się skończy i część z nich będzie wracać do domu, do tego powrotu trzeba ich dobrze przygotować,
– języka angielski i język polski – wsparcie dla uczniów chodzących do polskich szkół,
– efektywna nauka – zajęcia dla uczniów, którzy chcą poprawić swoje wyniki w edukacji (nasz pionierski i niezwykle rozwijający dzieci kurs prowadzony w języku ukraińskim)
– robotyka – zajęcia rozwijające kompetencje cyfrowe.
Tak więc działamy dalej! Trochę inaczej, ale nadal aktywnie, z myślą o uchodźcach z Ukrainy.